Dom maklerski Grójec

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Że nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie uznawana jest zbyt czarne złoto. Wystarczy jedynie zauważyć jakie wielkie są oferty jej przeznaczenia. Nie jedynie widzi ona wykorzystanie przy prac paliwa.

Dom maklerski Grodzisk Mazowiecki

Prezentuje się, że pochodne ropy można odkryć w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, i korzysta się z niej nawet podczas wytopu stali. Czy o inwestować w ropę? Wiele inwestorów ciągle się zastanawia. Ale gdy podejmą już decyzję, pojawia się inne pytanie: Jak inwestować w ropę, jaka tworzy sporo obliczy?

Reklama

Inwestycja w walki i ETF-y

Zacznijmy od tego, że jedno wydobycie ropy, do zrobienia gotowego towaru jest wysoce skomplikowany i rozłożony na ludzkie etapy. Kolejno nazywają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z reguły największe korporacje zwracające się wydobycie ropy, budują w prostej prace zarówno upstream jak i downstream. Czym stanowi zatem upstream? Mówiąc dalej jest ostatnie szukanie złóż ropy co świadczy, że lecząc w współczesnym sektorze, bawi się beneficjentem cen ropy, które systematycznie wzrastają. Midstream jest natomiast odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, jaka dysponuje żyć gotowa do przetworzenia.

Dom maklerski Grodzisk Mazowiecki

W współczesnym regionie na giełdzie działa firma Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy z ostatniego rynku mogą pochwalić się znaczną stabilnością w porównaniu do tych, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie dlatego iż opłaty za jeden transport materiału są nieznacznie uzależnione od wartości samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych etapów jest downstream. Cieszy się od każdymi składnikami związanymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego poziom wchodzi również sprzedaż detaliczna i hurtowa. Świadczy to, że przedsiębiorcy w współczesnym regionie, zyskują w sukcesu spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Grodzisk Mazowiecki

Jak w ciemniejszy sposób zainwestować w ropę naftową?

Drinkiem z najłatwiejszych systemów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, który stanowi właśnie związany z ceną ropy naftowej. Świadczy to, że potrafią być więc ETF na spółki z bogatych sektorów- skojarzonych z ropą naftową, lecz też kontrakty o konkretnym okresie. Nie mniej jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a jeszcze całą strukturę opłat.

Dom maklerski Grodzisk Mazowiecki

Które są instrumenty pochodne, o których wiedza przybliży Cię do sukcesywnej inwestycji?

Zajmijmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, a przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentów pochodnych, które są pisane na targu uregulowanym, a dodatkowo na targu znanym jako OTC. Nie mniej jednak, inwestorzy określając się na takie podejście, muszą precyzyjnie rozróżnić typy ropy naftowej, a i czasy wykonania, i przede wszystkim znaczenie zarówno contango jak i backwardation. Przejdźmy teraz do tego, że stają na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Istnieją ostatnie:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się i mniej swoich rodzajów, które jednocześnie są pisane na giełdzie. Najzdrowszy i najodpowiedniejszy handel przenosi się a na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI cechuje się przede wszystkim niższą gęstością oraz delikatniejszą zawartością siarki niż drugi rodzaj- Brent. Kontrakty na ten rodzaj znajdziecie na giełdzie NYMEX. Istnieją ostatnie przeważnie kontrakty terminowe, i wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent czerpie z mieszanki ropy z Morza Północnego. Przedstawia ona pełniejszą pojemność siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a jeszcze jest dość gęsta. Największy handel przenosi się na budowie ICE i też jak w minionym przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą również wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, i rodzajem ropy Brent spowodowała to, że to WTI było coś droższym surowcem.

Dom maklerski Grodzisk Mazowiecki

Nie mniej a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła spora zmiana trendu a wtedy tylko ropa Brent stawała się ważniejsza od WTI. W kwietniu ubiegłego roku, ropa Brent była droższa od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku mieszkań na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą i zrozumieć, zanim podejmą się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą i zrozumieć różnicę między ceną rynkową, która fachowo wymienia się spotową, a ponadto ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa różni się dobrze od wartości terminowej. Wpływ bierze na toż wiele czynników, i przede wszystkim etap stóp procentowych, jak i prognozowana produkcja, a w szczególności popyt na indywidualny produkt. Jeżeli natomiast inwestorzy decydują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą tak poznać terminy cotango i backwardation.

Czy zatem inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że jedna inwestycja w ropę to nie tylko kupno oraz sprzedaż krótkoterminowego kontraktu albo tegoż CFD. Inwestorzy mają pełen zakres możliwości zarówno przy ETF, które również można wymieszać z nowymi, opcyjnymi strategiami. Jeżeli natomiast inwestorzy dopiero co chcą wkroczyć na rynek handlu czarnym złotem, muszą zrozumieć specyfikę surowca, a oraz elementów inwestycyjnych. To inwestycja w ropę naftową będzie niezwykle opłacalna. Dom maklerski Grodzisk Mazowiecki

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments