kto dostaje punkty karne z fotoradaru

Baza wiedzy

Znaleziony temat: kto dostaje punkty karne z fotoradaru

Kto dostaje punkty karne z fotoradaru?

Fotoradary są jednym z najpopularniejszych narzędzi stosowanych przez służby drogowe w celu kontrolowania prędkości kierowców. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez ograniczenie nadmiernych prędkości. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, kierowcy mogą otrzymać mandat oraz punkty karne. Ale kto tak naprawdę dostaje te punkty?

Zgodnie z polskim prawem drogowym, punkty karne z fotoradaru otrzymuje kierowca, który prowadził pojazd w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości. Oznacza to, że jeśli kierowcą jest osoba inna niż właściciel pojazdu, to to właśnie ta osoba zostanie obciążona punktami karne. Dlatego ważne jest, aby właściciel pojazdu znał i wiedział, kto prowadził jego samochód w momencie przekroczenia prędkości.

W przypadku, gdy kierowcą jest osoba nieznana, na przykład w przypadku wypożyczenia samochodu, odpowiedzialność za punkty karne spoczywa na właścicielu pojazdu. W takiej sytuacji, właściciel musi udostępnić organom ścigania informacje dotyczące osoby, która wypożyczyła samochód w danym czasie. W przeciwnym razie, punkty karne zostaną przypisane właścicielowi pojazdu.

Warto również zaznaczyć, że punkty karne z fotoradaru są przypisywane na podstawie zdjęć zarejestrowanych przez urządzenie. Oznacza to, że organy ścigania nie muszą zatrzymać kierowcy na miejscu, aby nałożyć punkty karne. Zdjęcia z fotoradaru stanowią wystarczający dowód, aby ukarać kierowcę.

Ile punktów karne można otrzymać za przekroczenie prędkości? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h, kierowca otrzymuje 1 punkt karny. Przekroczenie prędkości o 21-30 km/h to już 2 punkty karne. Natomiast za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h, kierowca otrzymuje 10 punktów karnych.

Punkty karne mają swoje konsekwencje. Kiedy kierowca osiągnie 10 punktów karnych, zostaje mu nałożony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 miesięcy.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto dostaje punkty karne z fotoradaru

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments