kto kasuje punkty karne

Baza wiedzy

Znaleziony temat: kto kasuje punkty karne

Kto kasuje punkty karne?

Punkty karne są jednym z najbardziej nieprzyjemnych skutków popełnienia wykroczenia drogowego. Mogą prowadzić do utraty prawa jazdy, a co za tym idzie, utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy istnieje możliwość skasowania punktów karne i jeśli tak, to kto jest do tego uprawniony.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że punkty karne nie są automatycznie kasowane po upływie pewnego okresu czasu. Zgodnie z obowiązującym prawem, punkty karne są przypisywane do naszej karty kierowcy i pozostają na niej przez okres 3 lat od daty popełnienia wykroczenia. Dopiero po tym czasie zostaną one automatycznie skasowane.

Jednak istnieją pewne sytuacje, w których można ubiegać się o skasowanie punktów karne przed upływem 3 lat. Przede wszystkim, jeśli nie popełniliśmy żadnego kolejnego wykroczenia drogowego przez okres 12 miesięcy od ostatniego, możemy wystąpić do właściwego organu, czyli do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) o skasowanie punktów karne. Wniosek taki można złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Warto jednak pamiętać, że skasowanie punktów karne nie jest automatyczne i organ, który rozpatruje nasz wniosek, ma prawo odmówić nam tej łaski. Dlatego ważne jest, aby wniosek był dobrze uzasadniony i przedstawiał przekonujące argumenty. Przykładowo, możemy podkreślić, że przez okres bez wykroczeń uczestniczyliśmy w szkoleniach z zakresu bezpiecznej jazdy, co świadczy o naszej chęci poprawy jakości naszej jazdy i przestrzegania przepisów drogowych.

W przypadku, gdy nie spełniamy wymogów do skasowania punktów karne przed upływem 3 lat, istnieje jeszcze jedna możliwość. Możemy ubiegać się o zwolnienie z obowiązku prowadzenia kursu na punkty karne. Kurs ten jest obowiązkowy dla kierowców, którzy osiągnęli 10 punktów karnych. Jednak w przypadku, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, możemy wystąpić do sądu o zwolnienie z tego obowiązku. Sąd może uwzględnić naszą prośbę, jeśli uzna, że jesteśmy w

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto kasuje punkty karne

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments