kto nie przyjął nagrody nobla

Baza wiedzy

Znaleziony temat: kto nie przyjął nagrody nobla

Kto nie przyjął Nagrody Nobla?

Nagroda Nobla to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie, przyznawane w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny, literatury, pokoju oraz ekonomii. Od momentu jej ustanowienia w 1901 roku, wiele wybitnych osobistości zostało uhonorowanych tym wyróżnieniem. Jednakże, nie wszyscy laureaci przyjęli Nagrodę Nobla z różnych powodów. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów osób, które zdecydowały się nie przyjąć tego prestiżowego wyróżnienia.

1. Boris Pasternak (Literatura, 1958) – Rosyjski pisarz Boris Pasternak został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za swoją powieść „Doktor Żywago”. Jednakże, pod naciskiem władz radzieckich, zdecydował się nie przyjąć nagrody. Był to wynik kontrowersji wokół jego twórczości oraz obaw o reperkusje polityczne. Decyzja Pasternaka spotkała się z krytyką i niezadowoleniem ze strony wielu osób, jednak pisarz pozostał wierny swoim przekonaniom.

2. Le Duc Tho (Pokój, 1973) – W 1973 roku, Nagrodę Nobla Pokojową przyznano zarówno Henry’emu Kissingerowi, amerykańskiemu sekretarzowi stanu, jak i Le Duc Tho, wietnamskiemu dyplomacie. Jednakże, Le Duc Tho zdecydował się nie przyjąć nagrody ze względu na to, że pokój w Wietnamie nie został jeszcze w pełni osiągnięty. Była to pierwsza i jedyna sytuacja, w której laureat Nagrody Nobla Pokojowej odmówił jej przyjęcia.

3. Boris Yeltsin (Pokój, 1994) – Prezydent Rosji, Boris Yeltsin, został uhonorowany Nagrodą Nobla Pokojową w 1994 roku za swoje wysiłki na rzecz demokratyzacji kraju. Jednakże, z powodu trudnej sytuacji politycznej w Rosji, Yeltsin zdecydował się nie przyjąć nagrody. Jego decyzja była również wynikiem krytyki, jaką spotkał się w kraju.

4. L? Đ?c Th? (Pokój, 1973) – Wspomniany wcześniej Le Duc Tho zdecydował się nie przyjąć Nagrody Nobla Pokojowej wraz z Henrym Kissingerem. Decyzja ta była związana z kontrowersjami wokół wojny w Wietnamie oraz niezadowoleniem wielu osób

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto nie przyjął nagrody nobla

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments