kto nominuje do nagrody nobla

Baza wiedzy

Znaleziony temat: kto nominuje do nagrody nobla

Kto nominuje do Nagrody Nobla?

Nagroda Nobla jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie, przyznawanym w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny, literatury, pokoju oraz ekonomii. Wielu z nas zastanawia się, kto ma prawo dokonywać nominacji do tego zaszczytnego wyróżnienia. Czy jest to zarezerwowane tylko dla wybitnych naukowców i ekspertów w danej dziedzinie? Czy może każdy może zgłosić kandydaturę?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nominacje do Nagrody Nobla nie są dokonywane przez samego Alfreda Nobla, twórcę tego wyróżnienia. W swoim testamencie noblistycznym Nobel powierzył tę odpowiedzialność szeregowi instytucji. W zależności od dziedziny, różne organizacje mają prawo zgłaszania kandydatów do Nagrody Nobla.

W dziedzinach fizyki, chemii oraz medycyny nominacje dokonuje Komitet Noblowski. Komitet ten jest powoływany przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. Składa się z wybitnych naukowców, którzy mają za zadanie ocenić zgłoszone kandydatury i wyłonić laureatów. W przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, nominacje mogą być dokonywane przez profesorów medycyny z całego świata, a także przez laureatów Nagrody Nobla w tej dziedzinie.

W przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nominacje są dokonywane przez Akademię Szwedzką. Składa się ona z pisarzy, poetów, krytyków literackich i innych osób związanych z literaturą. Akademia sama wybiera laureata, nie korzystając z zewnętrznych ekspertów.

W przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie pokoju, nominacje mogą być dokonywane przez różne osoby i instytucje, takie jak parlamenty, profesorowie, laureaci Nagrody Nobla oraz organizacje międzynarodowe. Komitet Noblowski ds. Pokoju, powołany przez norweski parlament, jest odpowiedzialny za wybór laureata.

Natomiast w przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, nominacje dokonuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W przeciwieństwie do innych dziedzin, Nagroda Nobla w ekonomii nie została ustanowiona przez Alfreda Nobla, a jej laureaci są wybierani na podstawie testamentu Alfreda Nobla.

Warto zaznaczyć, że nomin

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto nominuje do nagrody nobla

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments