po ilu latach kasują się punkty karne 2023

Baza wiedzy

Znaleziony temat: po ilu latach kasują się punkty karne 2023

Po ilu latach kasują się punkty karne?

Punkty karne są często obawą kierowców, którzy popełnili wykroczenia drogowe. Jednak wiele osób nie wie, po jakim czasie te punkty są usuwane z naszego konta. Warto zatem poznać zasady, które regulują ten proces.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące punktów karne zostały wprowadzone w Polsce w 2017 roku. Według tych przepisów, punkty karne są kasowane po określonym czasie, jednak nie wszystkie wykroczenia podlegają tej samej zasadzie.

W przypadku większości wykroczeń, punkty karne są kasowane po upływie 3 lat od daty popełnienia wykroczenia. Oznacza to, że jeśli popełnisz wykroczenie drogowe dzisiaj, punkty karne związane z tym wykroczeniem zostaną usunięte z twojego konta po 3 latach.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją również wyjątki od tej reguły. Niektóre wykroczenia, takie jak jazda po alkoholu, przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h, czy spowodowanie wypadku drogowego, skutkują utratą prawa jazdy na określony czas. W tych przypadkach, punkty karne nie są kasowane po 3 latach, a kierowca musi spełnić dodatkowe warunki, takie jak odbycie kursu reedukacyjnego, aby odzyskać prawo jazdy.

Warto również pamiętać, że punkty karne nie są automatycznie usuwane z konta kierowcy. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o skasowanie punktów karne w odpowiednim urzędzie. Wniosek taki można złożyć po upływie określonego czasu od popełnienia wykroczenia.

W przypadku, gdy kierowca popełni kolejne wykroczenie drogowe, punkty karne związane z tym wykroczeniem są dodawane do już istniejących punktów. Oznacza to, że jeśli kierowca posiada już pewną liczbę punktów karne na swoim koncie, nowe punkty będą dodawane do tej sumy.

Wnioskiem z powyższego artykułu jest to, że punkty karne są kasowane po upływie 3 lat od daty popełnienia wykroczenia. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły, które skutkują utratą prawa jazdy na określony czas. W celu skasowania punktów karne, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: po ilu latach kasują się punkty karne 2023

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments