skąd żabka mała

Baza wiedzy

Znaleziony temat: skąd żabka mała

Skąd żabka mała – poradnik dla ciekawskich dzieci

Żabki są fascynującymi stworzeniami, które żyją w różnych środowiskach wodnych. Często możemy je spotkać w stawach, jeziorach czy nawet w naszych ogrodowych oczkach wodnych. Ale skąd właściwie pochodzi żabka mała? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć Ci fascynujący świat tych niewielkich płazów.

1. Jaja żabki małej
Żabki rozmnażają się wodzie, dlatego samica składa jaja w specjalnych gromadkach. Te gromadki jaj nazywane są ikrami. Samica żabki małej składa swoje jaja w wodzie, najczęściej na roślinach wodnych, takich jak trzcina czy lilie wodne. Jaja są otoczone przez galaretowatą substancję, która chroni je przed wyschnięciem i drapieżnikami.

2. Rozwój żabki małej
Po pewnym czasie, z jajek wylęgają się kijanki. Kijanki to larwy żabek, które wyglądają zupełnie inaczej niż dorosłe osobniki. Mają długie ogony i brak nóg. Kijanki żywią się roślinami wodnymi i drobnymi organizmami, takimi jak plankton. Podczas swojego rozwoju, kijanki przechodzą przez kilka etapów, w których stopniowo rozwijają się ich narządy. Po pewnym czasie, zaczynają pojawiać się pierwsze nóżki, a ogon zanika.

3. Przemiana kijanki w żabkę
Gdy kijanka osiągnie odpowiedni etap rozwoju, zaczyna się przemiana w żabkę. Najpierw zanika ogon, a na jego miejscu pojawiają się tylnie kończyny. Następnie wyrastają przednie kończyny, a kijanka zaczyna nabierać kształtu dorosłej żaby. W tym momencie żabka mała jest gotowa opuścić wodę i zamieszkać na lądzie.

4. Żabki małe na lądzie
Po opuszczeniu wody, żabki małe zamieszkują tereny wilgotne, takie jak łąki, bagna czy lasy. Tam znajdują schronienie wśród roślinności i polują na owady oraz inne drobne zwierzęta. Żabki mają bardzo długie języki, które wystrzeliwują, łapiąc swoje ofiary. Są również doskonałymi pływakami i potra

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: skąd żabka mała

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments