Turystyka i inwestycje

Turystyka Drezdenko

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w trudnej mierze tworzą na turystykę. I nie przedstawia się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe zyski przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Zielona Góra

Turystyka duża na Mazurach

Trudno o uroda dużo prostego, gdy zatem, że niejako „ostoją” turystyki masowej w współczesnym świecie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w aktualnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Odkłada się zauważyć nowy trend – są to pany z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z pól biwakowych wybierających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Zielona Góra

Przecież nie w jakiejś okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w współczesnym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal zyskują na częściach. Posiadają także często dylemat – czy angażować się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz wyższe.

Turystyka Zielona Góra

Mikołajki mają specjalny problem połączony z systemami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokat z takim wzrostem nie doszło. Ta możliwość wzbudza kontrowersje dodatkowo w przeciwnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to najbardziej żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Zielona Góra

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z ograniczonymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Przecież są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach grane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych klientów mają tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to seria tutejszych samorządów ma ponad problemy związane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast istnieje toż niezastąpiona w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Zielona Góra

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments