Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, a obecne nie sam rozwiązanie jak odzyskać nasze pieniądze. Przelew możemy usunąć z okresu bankowości online lub w pozycji banku. Pamiętaj, że klient błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w tytule 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na złe konto – co możesz osiągnąć ty, i co bank?
Nawet jeżeli tak znamy jak stworzyć przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” stawiamy sobie, gdy wykonamy przelew na kupno wysoką kwotę lub przelew na krótki numer konta. Nazwa klientowi w przelewie stanowi dla banku małe znaczenie. Najistotniejszy jest ciągle numer konta, a każda kobieta korzystająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku dopasowuje się z aż 26 cyfr.

Droga na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieżyjące lub nieaktywne konto – w obecnym fakcie wniosek o zwrot przelewu nie będzie przydatny. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i trwa automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu dotrze na swoje konto przy następnej sesji ELIXIR, zatem w czasie z 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest konieczna niezwykle rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby zajmujące więcej niż samo konto bankowe w poszczególnym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i zdarza się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast a nie ważna ich rezygnować. W obecnym fakcie reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na krótki numer konta musimy zgłosić więc do banku, który w przeciągu 3 dni zetknie się z bankiem odbiorcy przelewu, a tenże teraz z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze z odbiorcy?
Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest umiarkowane i konieczna będzie reklamacja do banku. Daje ją właściciel rachunku, a w sukcesie konta wspólnego drink z właścicieli. Co istotne – bank może, ale dobrze nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może wysłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do ceny, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na tym przyczynę banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na profesjonalny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną udzielone na swoje konto w przeciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy oraz nie weźmie z urzędu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania pomoce w naturze, a gdy wtedy nie było dodatkowe, do zwrotu jej zalety”. Po przesłaniu przez swój bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w przeciągu 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wymagali zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W sytuacji gdy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacje na ulicę sądową, bank posiada prawo ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew a który bank proponuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na złe konto, ale już zauważyłeś błąd? Jesteś jeszcze możliwość na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w narodowej walucie obsługiwane są przez system ELIXIR wykonywany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. ELIXIR postępuje w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w toku dnia. Wpisanie do organizmu jest kierowane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie mają tutaj również godziny sesji wychodzących i umieszczających w danych bankach. O ile przelew nie został również wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu systemu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy rodzaje jak anulować przelew. Potrafimy wtedy sprawić:

samodzielnie z okresu bankowości online – często opcja dostępna wyłącznie dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w stacjonarnym oddziale banku.
Wycofanie przelewu pewno się kojarzyć z dodatkowymi kosztami rzędu 20-120 zł. Okazję na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy jedynie w pewnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu szybko absolutnie nie zrobisz przelewu na złe konto
Wiesz już co sprawić gdy przelew pojechał na złe konto, ale jednak lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Trudniej o błędny przelew bankowy, jeśli dane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co więcej możemy zrobić? Przede każdym:

z przyczyną wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na ustawienie odbiorcy określonego,
w sukcesie cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na złe konto nie wydamy pieniędzy, jednak możemy przysporzyć sobie problemów. Przykład? Jeśli jesteśmy wysokie kredyty czy pożyczki pozabankowe wtedy ich koszt całkowity uzależniony jest z terminowej spłaty. W sukcesie promocyjnej pożyczki za darmo, nawet sam dzień opóźnienia składa się z potrzebą uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego liczenia na zwrot błędnego przelewu może dodać się do opóźnień w regulowaniu rat zaangażowania i prowadzić negatywną daną w BIK.

Jak wiemy, wiedze z raportu BIK są niezmiernie istotne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą same informować o niesolidności przedsiębiorcy. Nie wspominamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który potrafi prowadzić rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto prowadzić ze określoną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments